Épp életem 3. pár converse horgolt tornacipőcskéjét fejeztem be, úgyhogy megérett a leírás le írása. :)
Az első a fiamnak készült (volna),de mivel mondhatni kezdő cipő horgoló vagyok, és én, kis naiv azt gondoltam hogy másik méretű horgolótűvel ugyanolyan méretű tutyit kapok,hát jól pofára estem.
Mert nem, 2 cm-rel kisebb lett!
Így el is lett gyorsan passzolva ajándékba.
A második, kis piroska, egy barátnő apróságának készült volna, de megint csak volna, mert hogy ez is kisebb lett. Persze ebben már csak egyedül a szemmértékremegmondommekkoraannakagyereknekatalpa a hibás. Szintén 2 cm mínusz.
És a harmadik, a kiscsaj kiscipője második nekifutásra, örömmel bejelentem, készen lett.
Képet nem tudok sajnos felrakni róla,mert ritka rossz fényviszonyok között ritka rossz kép születne, de megsúgom, dettó úgy néz ki mint a fenti piros tornacsuka.
Az eredeti leírást
itt találjátok meg, de mivel ez nekem nagyon bonyolultnak tűnt, több leírást katyvasztottam egybe.
A talpacskák például
ez alapján készültek. Ez a méret 9-12 hónapos gyerek lábára jó, a kisebbekre való leírás pedig
ittvan. Én most a kisebb méretű cipőcskék leírását fogom közölni.
Amire először is szükség van:
- 3,5 mm horgolótű
- fehér, és ízlés szerint kiválasztott színű fonal, hogy hány dkg pontosan nem tudom, de egy 50 g-os gombóc kb negyedét emésztheti fel
- olló
- zsákvarrótű
- fehér filc
Rövidítések:
lsz: láncszem
rp: rövidpálca
erp: egyráhajtásos pálca
ford: fordulás
hp: hamispálca
fogy: fogyasztás
szap: szaporítás
krp: kétráhajtásos pálca
Talpak:11 lsz.
1.kör: rp a második lsz-be, rp a következő 5 lsz. mindegyikébe, erp a következő 3 lsz mindegyikébe, 7 erp az utolsó láncszembe, a munkát a láncszemsor másik oldalán folytatva, erp a következő 3 lsz mindegyikébe, rp a következő 5 lsz mindegyikébe, 4 rp az utolsó/első lsz-be, majd hp a kezdő lsz-be
2.kör: 1 lsz, rp ugyanabba a pálcába, rp a következő 7 lsz mindegyikébe, erp, 2erp a következő 3 lsz mindegyikébe, 3erp a következő lsz-be, 2 erp a következő 3 lsz mindegyikébe, erp, rp a következő 8 lsz mindegyikébe, 2 rp a következő 3 lsz mindegyikébe, hp a kezdő lsz-be
Ezzel készen van a piciny talpacska. Ekkor kb 6 cm hosszú (bár ez a horgolás szorosságától is függ)
Cipő rész:1.kör: 1 lsz, rp mindegyik lsz-be, hátulról belebökve a tűt a lsz-be (így fog a cipő rész "felfelé elindulni", és nem folytatólagosan nőni a talprész), hp a kezdő lsz-be
2.kör: 1 lsz, rp mindegyik lsz-be, hp a kezdő lsz-be
3.kör: 1 lsz, rp mindegyik lsz-be, hp a kezdő lsz-be. Elvágjuk, majd eldolgozzuk a szálat.
Orr:Először is előveszünk 3 biztostűt. Az elsőt az orr rész közepén található láncszembe szúrjuk, majd jobbra-balra számoljunk 7 láncszemet, és a 8. szembe a másik tűket illesszük bele. Ekkora lesz a cipő orra.
1.kör: bal oldali kezdő lsz-be bökjük a tűt, erp, 2 erp fogy. a következő 3 lsz-nél, 3 erp fogy. a következő lsz-nél, 2 erp fogy. a következő 3 lsz-nél, erp, ford.
2.kör: összes lsz erp fogy., elvágjuk, eldolgozzuk a szálat
Kész az orr is, most folytatjuk a tornacipő nyelvével.
Nyelv:1.sor: az orr egyik kezdő lsz-be szúrjuk a tűt, rp az orr belső széle mentén mindegyik lsz-be
2-9.sor: ford, 1 lsz, rp ugyanabba a pálcába, majd rp mindegyik lsz-be
10.sor: ford, 1 lsz, rp a következő 2 lsz mindegyikébe, erp a következő 2 lsz mindegyikébe, krp a következő 2 lsz mindegyikébe, erp a következő 2 lsz mindegyikébe, rp a következő 2 lsz mindegyikébe, elvágjuk a szálat és eldolgozzuk.
A nyelv tetején közepén lett egy kis lyuk, amibe belefűzhetjük a cipőfűzőt abban érdekében, hogy ne kelljen a nyelvvel bajlódni a gyerekre való ráadás során.
Cipő felső, boka körüli része:
1.sor: a kezdő lsz-be bökjük a tűt, rp a következő lsz. mindegyikébe
2-11.sor: ford., 1 lsz, rp a következő lsz mindegyikébe, elvágjuk a szálat és eldolgozzuk.
Fontos, hogy a sorok kezdésekor a lsz készítés után ne ugyanabba a lsz-be, hanem a következőbe horgoljuk a szemet, mert így lesz szép ferde a cipőcske fűzős része.
Tulajdonképpen a cipő elkészítésével így végeztünk is, a dolgunk a kilógó szálak eldolgozása, a cipőfűző és a "márkajelvény" elkészítése és felerősítésére.
Cipőfűző:Bár az eredeti leírás szerint a hosszú lsz sor után még visszafordul, és hp-val "megvastagítja" a szálat, de én ezt 2 okból nem így csináltam:
1: macerás és időigényes
2: göndörödik
Így jó szorosan horgoltam egy hosszú lsz sort, a lsz-eket megmondom őszintén nem számoltam meg, úgyis látjátok hogy mekkora lett a cipő és milyen hosszú fűzőre van szükség.
Márkajel:Fehér filcből kivágtam két kör alakot, majd fekete fonállal és zsákvarrótűvel (precízebbek hímzőfonállal is elkészíthetik, előre felrajzolt csillag sablon alapján) szemmértéket használva hímeztem rá egy fekete csillagot.
Aki nem ragaszkodik a converse csillaghoz, kislányoknak hímezhet bele kis szivet, horgolhat rá virágot, fiúknak pedig csinos lehet akár egy napocska is.
Így már csak a fűzőt kell a helyére biggyeszteni, és a filcet az oldalára felvarrni.
Remélem érthető volt a leírás, sajnálom hogy nincsenek fázisfotók, de a pdf formátumú eredeti leíráson sok képpel illusztrálták az elkészítést. (fentebb megtaláljátok a linket) De ha ennek ellenére, bárkinek bármi kérdése támadna, szívesen válaszolok!
Kapcsolódó cikkek:
Szoknya formális modellek
Tyúk anyó.
Horgolt kis egér.
Horgolt kalap kislányoknak.